Jestliže máte zahradu, jistě jste si všimli, že meziročně ubývá srážek, zásoby podzemních vod pomalu vysychají a zalévání vodou z kohoutku není prospěšné ani pro vaši peněženku, ani pro naši planetu. Řešením proto je zachycování dešťové vody – a to buď přímo do retenčních nádrží, které se budují u domů a jsou zakopány pod povrchem nebo to můžete jednodušeji vyřešit nákupem sudu na zadržování dešťové vody.
Jak vybrat vhodnou nádrž?
Velikost nádrže volíme podle toho, jak velkou zahradu máme a jak často plánujeme zalévat. Samozřejmě můžete volit jednu velkou nebo soustavu více nádrží v menších objemech.
Věděli jste, že dnes může rozhodovat i design? Nádrže na zadržování dešťové vody jsou dnes vyráběny v různých barvách, stylech i tvarech. Podívejte se do fotogalerie na několik ukázek rozmanitosti nabídky stylů nádrží.
Pokud budete potřebovat zadržovat větší množství dešťové vody a uchovávat ji, popřípadě až po celý rok, je vhodné zvolit možnost retenční nádrže, která se zakope pod zem, což zajišťuje stálejší teplotu vody a tím pádem se snižuje pravděpodobnost zkažení vody. Některé domácnosti totiž už využívají dešťovou vodu jako užitkovou i při běžných činnostech, jako je například splachování toalety či praní prádla.
Na co si dát pozor?
Aby bylo zachytávání dešťové vody efektivní, je potřeba, aby do nádrže vedl nějaký svod vody. Tradičně se sudy umisťují pod okapy, jen si dejte pozor na to, aby se do nádrže nedostaly nečistoty. Vhodné je proto opatřit okapy záchytnými síťkami, které velké nečistoty zachytí v okapu. Dešťovou vodu je potřeba chránit před slunečním zářením, aby se v ní nemnožily mikroby a aby se tím nekazila kvalita vody. Pamatujte, že v zimních měsících je potřeba nádoby řádně zazimovat, tj. zcela vyprázdnit, aby nedošlo k poškození nádrže.
Ať už budete zachytávat dešťovku jakkoliv, v každém případě Vás může hřát dobrý pocit, že chráníte zásoby vody a prospíváte tím jak budoucím generacím, tak naší zelené planetě.
Bydlíme krásně, žijeme krásně.