Dětský pokoj, či ložnice je, i když se to možná nezdá, místem, kde trávíme velkou část dne. Dětský pokoj by měl být královstvím pro děti, ale zároveň by měl splňovat předpoklady pro klidný spánek. Lepší je volit klidnější barvy a není vhodné místnost příliš zaplnit nábytkem. Nejdůležitější je ale pohodlné lůžko ve správné velikosti a v případě dětské postele je vhodné se i zaměřit na její bezpečnost. Kromě kvalitní matrace je důležitá i volba materiálu ložního prádla.
Důležitost spánku
Indické přísloví praví, že spánek hýčká všechno živé a je to pravda – je důležitý nejen pro regeneraci lidského těla, taktéž je zásadní i pro správný psychický a emociální růst dětí. Optimální délka spánku se v průběhu lidského života mění, ovšem jeho důležitost a prospěšnost pro lidský organismus se nemění. A kolik hodin spánku průměrně děti potřebují?
- Novorozenci: během celého dne naspí 15 – 17 hodin.
- Kojenci: naspí během dne 12 – 14 hodin.
- Batolata: si dopřejí během dne 11 – 13 hodin spánku.
- Předškoláci: potřebují pro regeneraci 10 – 12 hodin spánku.
- Školáci: průměrný školák by měl spát 10 hodin denně.
- Puberťáci: zde se už spánek hůř hlídá, nicméně spánek by měl být dlouhý cca 9 hodin.
- Dospívající: optimálně by měli spát 8 – 9 hodin denně. Pokud je spánek dlouhodobě kratší, než 7 hodin, můžou nastat zdravotní komplikace.
- Dospělí: potřebuje průměrně 7 – 8 hodin nočního spánku.
- Důchodový věk: v noci průměrně naspí 6 – 7 hodin, podřimování během dne je v pořádku. (zdroj: https://www.nzip.cz/clanek/216-spanek-a-zdravi)
Postel, do které se dítě těší
Znáte ten pocit, kdy se po náročném dni těšíte do postele? Někdy je ale pro děti spánek spíše nepřítel, je proto dobré ve spolupráci s dítětem vytvořit z postele místo, kam se bude těšit bez ohledu na míru únavy. Ať už je to jednolůžko, patrovka nebo postel ve tvaru domečku, důležitá je správná volba matrace, která by měla být z prodyšného materiálu a odpovídat velikosti postele. U menších dětí se vyplatí matraci opatřit také chráničem matrace, který může být nepropustný a chrání matraci proti „nočním nehodám“ nebo může chránič sloužit pouze jako ochrana před mechanickým poškozením.
U dětské postele je nejpraktičtější volba napínacího prostěradla, které se může dítě brzy naučit navlékat na postel samo. A taky tady začíná možnost volby dítěte – materiál a barevné provedení. Někomu může vyhovovat froté, jinému zase hladká bavlna nebo žerzej, což je měkká a splývavá pletenina, která se nemačká.
Na řadu přichází polštář a peřina, které potřebujeme až pro větší děti – první polštář bychom měli pořídit až od dvou let a lepší než peřinka, je v prvních dvou letech života dítěte speciální spacáček, do kterého děťátko zapnete. Zůstane tak v teple a zároveň nehrozí, že by se do peřinky jakkoliv zamotalo. Větším dětem už pořizujeme set polštáře a přikrývky (lze samozřejmě pořídit i zvlášť), pozornost věnujeme volbě materiálu a tomu, zda chceme peřinu celoroční nebo ji měnit dle ročního období.
Při výběru povlečení zase může pomáhat sám spáč. Výběr motivů a materiálů je veliký, záleží na preferenci – někomu vyhovuje krep, jinému zase hladká bavlna.
Hodit se někdy může i deka s veselým motivem, kterou se dítě může přikrýt v obýváku nebo si ustlat třeba i na zemi. 😊 Kromě klasického polštáře mají někdy děti rády, když mají v posteli i další možnosti, na které si lehnout – například dětské polštáře různých barev a tvarů. Jak deka, tak polštářky se mohou stát součástí bunkrů a jiných staveb 😊
Zařízení dětského pokoje
Abychom se v ložnici cítili dobře, je dobré klást důraz na doplňky. Výborným funkčním doplňkem jsou zatemňovací závěsy, které mohou být výrazným doplňkem, když budou mít na sobě nějaký veselý motiv nebo mohou pokoj jen jemně doladit, když se budete držet tlumenějších tónů.
Mladší děti jistě ocení kusový koberec, který nejen zpříjemní hraní na zemi, ale může být také dominantním prvkem pokoje.
Chtělo by vaše dítko každý rok vymalovat pokoj novou barvou? Jednodušším a elegantnějším řešením mohou být samolepky na stěnu, které mohou být jak dominantou pokoje nebo jemným doplňkem, každopádně když vás omrzí, jdou jednoduše sundat (bez poničení výmalby) a můžete je nahradit motivem novým.
Oáza klidu
Ať už se rozhodnete pro jakýkoliv styl či vybavení ložnice, hlavní je, aby se v ní spáč cítil bezpečně a klidně. Pokud možno, nezahlcujte prostor elektronikou a příliš intenzivním osvětlením, často větrejte a před spaním myslete na něco hezkého 😊
Bydlíme krásně – žijeme krásně!