Vhodně vybrané záclony zútulňují interiér a dodávají místnosti na eleganci. Snadno a rychle změní vzhled a náladu každé místnosti. Kromě estetické funkce nám pomáhají chránit naše soukromí před zraky okolí a samozřejmě regulují intenzitu slunečního svitu.
Druhy záclon
Záclony seženete již hotové (kusové) nebo si je samozřejmě můžete nechat zhotovit. Kusové záclony umožňují jejich okamžité pověšení, nejsou nutné žádné další úpravy, stačí si jen vybrat ze široké nabídky rozměrů, typů zavěšení, materiálů a vzorů.
Záclony šité na míru umožňují nespočet možností, jak individuálně dekorovat interiér. Jsou alternativou pro atypický interiér nebo okna s nestandardními rozměry. Tuto službu taktéž vyhledá zákazník vyžadující originalitu, individuální přístup nebo specifický styl. Šití záclon na zakázku bytovým designerem či studiem často zahrnuje i zaměření a instalaci, avšak tato služba bývá finančně náročná.
Zakázkové úpravy
Nejlepším a finančně dostupným řešením, jak mít dokonalé záclony odpovídající na centimetr přesně našemu interiéru a především představám, mohou být zakázkové úpravy. Pořídíte si tak ze široké nabídky záclon, závěsů či metráže a společně se samotným produktem si vyberete profesionální úpravu jako je obšití okrajů, zkrácení záclony, ušití tunýlku pro navlečení na tyč či našití řasicí pásky v různých šířkách.
Způsoby uchycení
Způsoby zavěšení záclon závisí na tom, jak je v interiéru vyřešen závěsný systém. Závěsným systémem myslíme připevnění pomocí záclonové tyče nebo pomocí stropních kolejniček. Praktické záclonové tyče dnes již seženete v mnoha rozměrech, designech a povrchových úpravách. Samotnou záclonu tak můžete na tyč upevnit pomocí šitého tunýlku, což je asi nejjednodušší způsob, dále pak pomocí šitých poutek nebo narážecích kroužků. Uchycení pomocí řasící stuhy pak využijete především pokud máte stropní kolejničky. Záclonu pak do kolejničky upevníte pomocí kolejnicových jezdců nebo háčků.
Materiál a textura
Materiál záclon je kombinací zvoleného druhu látky a její textury. Textilie používané pro výrobu záclon členíme na přírodní a umělé materiály. Díky moderním výrobním postupům od sebe dnes tyto kategorie odlišíte jen těžko a často se používají také příměsi přírodních vláken do umělého materiálu. Pro výrobu záclon se nejčastěji volí průsvitné a poloprůsvitné látky jako voál, žakár, mušelín, organza, batist.
Voál je lehká tkanina se strukturou mřížky. Může se jednat o stoprocentní polyester či luxusní tkaninu ze směsi hedvábí a bavlny. Voálové záclony můžete vybírat hladké či se vzory a bordurami.
Žakár je tkanina s vetkávanými vzory, které vznikají speciální technikou na textilních strojích. Žakáry mají nádherné vzory kombinované z lesklých i matných přízí, mohou se vyrábět jak z přírodního hedvábí nebo viskózy tak i ze syntetických vláken.
Organza je lehoučký moderní lesklý materiál dostupný v mnoha barvách a vlákna jsou tkaná hustě u sebe.
Batistové záclony se hodí do přírodních interiérů a mají plátnovou vazbu. I přesto, že jsou tenké, patří mezi ty méně průsvitné.
Záclony se dále zdobí vyšíváním, bordurou, volány nebo krajkou. Toto dekorování překrásně vynikne například na zácloně kratší obloukové nebo na vitrážových záclonkách.
Specialitkou mezi záclonami jsou provázkové záclony nebo pevné závěsové panely. Provázkové záclony se vyrábí z háčkovaných nebo pletených vláken, poskytují lehkou ochranu před světlem, ale především jsou originálním a osobitým doplňkem interiéru. Závěsový panel působí v interiéru jako japonská stěna. Je vkusnou, originální a dobře kombinovatelnou dekorací. Dobře poslouží proti slunečním paprskům.
Údržba záclon
Klíčové pro správnou péči a dlouhou trvanlivost záclon je držet se pokynů výrobce. Záclony perte podle potřeby, obecně platí v intervalu tří až šesti měsíců, ale samozřejmě záleží na umístění záclony v interiéru, prašnosti okolního prostředí, přítomnosti domácích mazlíčků a podobně. Je vhodné používat speciální jemné prací prostředky, vhodné prací programy a nízké teploty. Před praním se obecně doporučuje ze záclon jemně vyklepat prach, a především nezapomenout odstranit háčky a poutka. Přírodní materiály snesou vyšší teplotu praní, ale mohou se srazit. Někdy vyžadují žehlení, zejména když se včas a správně nevyvěsí. Péči o záclony vám usnadní nemačkavý syntetický materiál.
Jak změřit záclonu
Záclona má dva rozměry – výšku a šířku. (Podotýkáme, že pojem „délka“ je velmi zavádějící a matoucí, a proto je vždy lepší používat rozměr výška + šířka.)
Výška – rozměr mezi závěsnou tyčí či kolejnicí po místo, kde končí záclona. Někteří designeři upřednostňují „povalování“ záclony 3 až 5 cm po zemi. Ve specifickém interiéru či při volbě některých unikátních materiálů to může být efektní, avšak při laické realizaci může takto ležící látka vypadat spíše jako omyl při měření. Při úklidu to také příliš neoceníte.
Šířka – rozměr šířky okna plus přesah několik centimetrů přes okraje okna. Tento rozměr vynásobte minimálně dvakrát pro nařasení. Čím větší šířka, tím lepší efekt nařasení. My jsme zastánci bohatšího nařasení, ale je to samozřejmě otázka osobních preferencí.
Překrásné záclony včetně zakázkových úprav vybírejte na www.bydlimekrasne.cz.