Vánoce jsou svátky vůní – někdo má vánoční svátky spojené s vůní mandarinek, jiný zas s vůní purpury. Často nám ale tu pravou vánoční atmosféru navodí vůně čerstvě upečeného cukroví. A s prvním adventním víkendem přichází ten pravý čas s pečením začít. 😊
Medové perníčky
Jedním z trvanlivých druhů cukroví, který si můžete v klidu upéct s předstihem, jsou medové perníčky. A my vám přinášíme osvědčený recept na perníčky, které jsou hned měkké, takže je můžete bez obav upéct i těsně před Vánoci – záleží jen na vás. Hodit se vám bude mísa, vařečka, váha, vál, váleček a vykrajovátka.
Medové perníčky – hned k jídlu
- 400 g hladké mouky
- 140 g cukru moučka
- 50 g másla
- 2 vejce
- 2 lžíce medu
- 1 lžička jedlé sody
- 1 lžička perníkového koření
- 1 žloutek na potření po upečení
V míse smícháme všechny suché přísady, poté přidáme ostatní ingredience a zpracujeme v měkké, nelepivé těsto. Vzniklé těsto zabalíme do potravinářské folie a necháme přes noc odležet v lednici.
Po odležení vyjmeme těsto z lednice a vyválíme ho na pomoučněném vále na plát o tloušťce cca 0,5 cm. Vykrajujeme vybrané tvary a ty skládáme na plech vyložený pečícím papírem. Mezitím si necháme vyhřát troubu na 160 stupňů. V malé misce vidličkou rozmícháme žloutek se lžící vody. Vykrájené perníčky pečeme 8–10 minut (nejlepší je si pohlídat ideální délku pečení s první várkou a pak už časovat na základě zkušenosti s vaší troubou). Ihned po vyndání upečených perníčků z trouby je potřeme rozšlehaným žloutkem s vodou, aby se perníčky krásně leskly. Necháme vychladnout a skladujeme na chladném místě.
Perníčky je možné ozdobit pomocí polevy a různých posypků, ale někteří je mají rádi jen tak, bez ničeho – záleží na preferenci každého z nás. Pokud se přeci jen rozhodnete perníčky zdobit, máte různé možnosti. Zdobit můžete:
- bílkovou polevou
- královskou glazurou
- koupenými zdobítky
- jedlými zdobícími fixy
- čimkoliv, co máte rádi :)
Na bílkovou polevu a královskou glazuru se skvěle hodí zdobící sáček s jemnou zdobicí hubičkou, díky které budete moct perníčky ozdobit i těmi nejjemnějšími vzory a detaily.
Vanilkové rohlíčky
Druhů cukroví je nepřeberné množství a jejich recepty většinou patří k rodinným tradicím. Například vanilkové rohlíčky – někteří používají do těsta vlašské ořechy, jiní mandle, další třeba ořechy lískové. Ať už je váš rodinný recept jakýkoliv, zkuste použít silikonovou formu, do které těsto jen vmačkáte a po upečení budete mít jeden rohlíček jako druhý.
Včelí úly nebo vosí hnízda?
Věčná pře ohledně názvu, ale recepty jsou většinou hodně podobné. Rodinným tajemstvím ovšem bývá náplň. Někdo dává vaječný koňak, jiný zas máslo s rumem, někdo třeba úplně něco jiného. Jedno je ale jisté – bez formičky úlek či hnízdo neuděláte. 😊 A když jich budete mít doma více, může se na přípravě cukroví podílet celá rodina!
Pomocníci na vánoční pečení
Kromě válu, na kterém se nejen dobře zadělává těsto, ale také se dobře pracuje s hotovým těstem, je skvělým pomocníkem chladící mřížka. Na ni cukroví krásně a rovnoměrně vychladne, zároveň lze mřížku použít když cukroví chcete zdobit čokoládou – díky mřížce steče přebytečná čokoláda pod podložku a cukroví neleží v „čokoládové loužičce“. Dobrým pomocníkem jsou také silikonové formy na ořechy, pracny či rohlíčky. Silikonové formy s různými vánočními motivy lze plnit také těstem na sušenky nebo čokoládou, aby vznikly pralinky. Vánoční atmosféru při pečení můžete dovést k dokonalosti pečením ve vánoční zástěře a s vánočními chňapkami. 😉
Servírování
Posledním krokem (pokud tedy nepočítáme samotnou konzumaci 😉) je naservírování upečeného cukroví. Vybírejte podle místa, kde plánujete cukroví podávat – na velký stůl můžete použít servírovací talíř nebo podnos. Pokud máte méně místa, oceníte servírovací stojan.
Nicméně o možnostech servírování a chystání vánoční tabule vám připravujeme další článek, na který se můžete těšit. 😊
Bydlíme krásně – žijeme krásně.