Jaký je rozdíl mezi ručníkem a osuškou? Jaký materiál vybrat? A jak poznám, že je ručník kvalitní? Víte, jak se o ručníky starat, aby byly měkké a voňavé? Odpovědi na všechny tyto otázky najdete v našem článku!
Ručník nebo osuška?
Obecně lze říct, že ručník je menší a používá se na části těla, jako je obličej, ruce atp. Osuška je označení pro velký ručník, který je určený k sušení celého těla a vlasů. Osuškou rozumíme ručníky s délkou 140 cm a více.
Kromě ručníku a osušky můžeme také narazit na speciální druhy, jako je například plážová osuška, která se vyznačuje vysokou gramáží (např. 500 g/m2) a přízí z dlouhých vláken, které mají vyšší schopnost nasávat vlhkost. Zajímavým řešením může být zavinovací pareo, které díky zapínání na druky drží na těle, a využijete ho tak nejen doma, ale například na koupališti nebo při návštěvě sauny.
Ručníky bývají vděčným dárkem, pokud ho chcete trochu ozvláštnit či personalizovat pro obdarovaného, je skvělou volbou ručník s vlastní výšivkou – stačí při objednávce zadat jméno či text a do deseti dnů máte doma originální dárek!
Jaký materiál vybrat?
Při výběru ručníku hraje důležitou roli materiál a gramáž. Základními materiály, ze kterých můžete ručníky vybírat jsou – froté, bambus, modal a mikrobavlna.
Froté je asi nejrozšířenější, léty prověřená klasika. Froté ručníky mají po obou stranách smyčky tkaniny a vyrábějí se převážně z bavlněné příze. Bavlna je na výrobu ručníků vhodná, protože je savá, hebká a má dlouhou životnost.
Bambusové ručníky a osušky jsou díky kombinaci bavlny a bambusového vlákna několikanásobně savější než klasické froté ručníky. Bambusová vlákna jsou jemná a velice měkká na omak, jsou navíc i antibakteriální, takže odolávají plísním a umí neutralizovat pachy.
Výjimečný komfort nabízí modalové ručníky, kdy modalové vlákno je vyrobeno ze směsi celulózy bukového dřeva. Ručníky a osušky jsou krásně nadýchané, hedvábně měkké a příjemně hladké. Vyznačují se vysokou savostí a rychle schnou. Modalové ručníky jsou ideální pro lidi s citlivou pokožkou, protože jsou hypoalergenní a nezpůsobují podráždění.
Perfektní savost nabízí mikrobavlna, která je díky speciální úpravě a dlouhým, česaným vláknům vysoce absorpční a hedvábně měkká. Mikrobavlna má výtečnou schopnost absorbovat vodu téměř okamžitě a k tomu po použití rychle schne. Ručníky a osušky z mikrovlákna jsou lehké, velice skladné a dlouho vypadají jako nové.
Proč je důležitá gramáž ručníku?
Kvalitu materiálu ručníku či osušky poznáme podle uvedené gramáže – čím vyšší gramáž, tím kvalitnější materiál. Vysoká gramáž zajistí stálost tvaru, hebkost a odolnost vláken, díky čemuž jsou ručníky a osušky nejen příjemnější, ale také se prodlužuje jejich životnost. Opravdu kvalitní ručníky začínají na gramáži 450 g/m2 a vyšší. Většinou se odrazí gramáž i na ceně výrobku. Nicméně v naší nabídce najdete ručníky v rozmezí 330 g/m2 – 550 g/m2, takže si vybere opravdu každý.
Péče o ručníky
Pokud už máte vybraný rozměr, materiál i gramáž, a nemůžete se dočkat, až svůj ručník či osušku poprvé vyzkoušíte, nezapomeňte na správnou péči, aby vám ručník nabídl veškerý svůj komfort a sloužil vám co nejdéle. Zničit i ten nejkvalitnější ručník není zas takový problém – stačí špatná péče a jednoduše proměníte hebký ručník v škrábavý a nevábně vonící kousek.
Dobré je začít tím, že si prostudujete štítek na údržbu, který je součástí každého výrobku, a že budete doporučení dodržovat při každém praní. Před prvním použitím je potřeba ručník vyprat – použijte malé množství jemného pracího prostředku, nepoužívejte aviváž (snižuje savost ručníků) a ani pračku nepřeplňujte, aby nedošlo k poškození vláken. Ručníky sušíme nejlépe volně zavěšené nebo v sušičce (sušička se nesmí přeplnit), ručníky se nedoporučuje žehlit, protože může dojít k slehnutí smyčky na tkanině.
Ručník jako doplněk interiéru
Ručníky jsou nejen funkční, ale mohou plnit také funkci estetickou. Ručníky a osušky se vyrábějí v nejrůznějších barvách a odstínech, takže se mohou se stát i výrazným či naopak jemným doplňkem koupelny. Někdo ručníky rád nechává na očích, jiný je zase raději schová do skříně – záleží na osobních preferencích.
Ať už pro osušení svého těla použijete ručník či osušku, ať už třeba v růžové nebo žluté barvě, hlavně vám musí ručník být příjemný na pokožku.
Bydlíme krásně – žijeme krásně.